Zásoby a antizásoby

ZÁSOBY

Doporučuji mít doma nakoupené přiměřené zásoby základních surovin. A také se mi osvědčilo sobě i dalším připomínat pravidlo: Co nakoupíme, to pravděpodobně i sníme. Takže pokud chceme mít vyvážený jídelníček, je vhodné při nakupování myslet a zvažovat co budeme vzhledem k okolnostem v následujících dnech opravdu potřebovat.

Není potřeba mít vždy všechno najednou, je důležité abyste stále měli pestrost a možnost výběru. Nakupujte suroviny o kterých víte, že vám chutnají a že je jíte. Pokud například nějakou zeleninu nejíte, ať už z důvodu že vám nechutná, nebo vám „leží v žaludku“ a vy se po jejím pozření opakovaně cítíte zle, hledejte vhodné alternativy.


Celkově je vhodné mít průběžně doma (pokud jednotlivé potraviny jíte vy, nebo někdo jiný z Vaší domácnosti)

  • přílohy ( rýži, pohanku, ječmen, brambory ...),
  • maso v mrazáku jaké jíte a počítají se sem i ryby, krevetky ... 
  • vajíčka, 
  • luštěniny (v suchém stavu a třeba 1, nebo 2 v konzervě pro stýčka Náhodu), 
  • kvašenou zeleninu (picles, kysaného zelí), 
  • lněná semínka, sezamová semínka, kešu, oříšky (nebo jiná semena a oříšky) 
  • kustovnici (případně trochu jiného sušeného ovoce a hořké čokolády, kdyby vás „honila mlsná“), 
  • pokud koktejlujete tak semínkové proteiny (například: konopný, mandlový), případně mléko, nebo alternativní rostlinné nápoje (například: pohankový, ovesný "Zajíc"- značka rostlinných nápojů)
  • mouku na slané palačinky, 
  • vločky, které máte rádi. Mnoho lidí zná pouze ovesné vločky na snídaně, nicméně je celá škála dalších vloček, které se dají skvěle použít. Ječné příležitostně používám jako rychlou přílohu se zeleninou, instantní rýžová k pouhému zalití pro rychlovky, nebo na cestách. Dají se koupit i pohankové, žitné, ječné, quinoové, špaldové, pšeničné….) 
  • pár rybích konzerv, 
  • Valašské vegetariánské svačinky (firma Amunak), nebo jiné vegetariánské svačinky.
  • olej, nebo jiný tuk obzvášť pokud používáte nějaký méně dostupný

Kdyby Vám došlo pečivo je dobrý například žitný chléb balený po porcícg, nebo knäckebrot, kukuřičné trojhránky (v BIO kvalitě, mírně solené od značky Amazin).  Nebo suroviny na palačinky, nebo jiné placky, když je uděláte bez cukru, můžete je plnit i naslano.

  • Hodí se udržovat si zásobu mražené zeleniny – například zelených a žlutých fazolek, brokolice (osobně mám raději čerstvou), špenátu, růžičkové kapusty.  Zmražených několik kelímků s kuřecím vývarem, několik s vařenou cizrnou.
A průběžně dokupovat potraviny s menší trvanlivostí
  • Alespoň na  2 až 3 dny pečivo, 
  • čerstvou zeleninu 
  • ovoce 
  • chlazené produkty jako tempeh, seitan, 
  • mléčné výrobky, lučinu, jogurty, 
  • šunky, nebo jiné uzeniny které jíte
  • uzeného lososa a jiné potraviny, které používáte.

Vhodné je mít po ruce i "zdravá" ochucovadla, kterými si můžete zpestřit svá jídla a díky kterým ze stejných surovin vykouzlíte různé varianty. (Osobně používám umepastu, umeocet, dijonskou hořčici, kvalitní sojové omáčky, lahůdkové droždí. Balijskou pastu, kterou si sama připravuji. Lze použít i pesto, sušená rajčata.) Více je v samostataném příspěvku o ochucovadlech v zóně s individuálním přístupem.

V případě koktejlů je dobré mít stále alespoň týdenní zásobu a k nim rostlinné nápoje typu Zajíc, konopný, mandlový, nebo jiný protein. 


Je dobré naučit se průběžně si spotřebované potraviny doplňovat. 

ANTIZÁSOBY

Snad každý z nás máme nějaké potraviny, o kterým víme, že pro nás nejsou nejvhodnější a my na nich obzvlášť v obdobích nepohody "ujíždíme". V podstatě je málo potravin, látek, které jsou vyložene špatně. U většiny je to, co je špatně, otázka množství a z mého pohledu člověka pracujícího s biorezonanací je zde ještě výrazný vliv celkové kondice člověka. Kondicí v tomto případě myslím stav vylučovacích orgánů, síla trávicí soustavy, funkčnost lymfatického systému, střev ... Čím je člověk oslabenější, tím více ho rozhodí přítomnost "navícností" ve stravě.

Někdy je to pohodlnost, jindy vzpomínka na dětství a s ním spojené sladké odměnky, nebo i zákazy, někdy je to protože jsme četli, že sladké je dobré na nervy, někdy je to ze stresu, někdy je to protože se alkoholem utlumíme, někdy i z nudy, někdy protože nám něco ve stravě chybí a tak zažíváme nedostatek energie  ... příčin proč saháme po navícnostech je mnoho a většina z nás víme, které jsou TY naše. Není jedna horší, jiná lepší, prostě jsou navíc. Při biorezonanci nám na školeních říkají, že naše chutě na sladké a slané můžou dokonce ovlivnit i naši vnitřní spolubydlící, (v tom smyslu, že naše tělo ovlivní tak, že nás přimějí jíst to co sami potřebují), proto máme dopručeno se jimi při terapiích zabývat. Nerada se pouštím do diskuzí typu co bylo první jestli slepice, nebo vejce, tudíž jestli má člověk plísně, protože jí sladké, nebo jí sladké, protože mám plísně. Nedá se to úplně zobecnit, proto vždy děláme testování, ale takové základní vodítko je to, že u lidí s velkou chutí na sladké mohou být v těle více rozbujelé plísně, kvasinky a u lidí s chutí na slané paraziti.

Já mám třeba sklon ke konzumaci sladkého a je to v různých obdobích odlišné. Vídám to i u mnoha lidí se kterými se setkávám profesně. 

Pokud si dám pro nějaké období záměr, dokáži sladkému více odolávat. Věřím, že je dobré nemít stres když si jednou za čas člověk dá zmzlinu, dort, čokoládu, takže si sladké jako takové "nenašklebuji". Spíš se snažim si připomínat, že pokud se ho jí více než je zdrávo tak že překyseluje, na jeho zpracování jsou potřeba minerální látky jako je vápník, uvědomuji si, že přebytky zatěžují slinivku, ledviny, játra, navíc podporuje hnilobné procesy v tlustém střevě, kde podoruje neužitečnou mikroflóru a tím proces hnití, plesnivění a kvašení. Přispívá k nadváze Krom tohoto uvědomování si do stravy zařazuji zdravé potraviny obsahující sacharidy, jednak ty, které se déle zpracovávají - déle uvolnují glukózu do krevního oběhu ( celozrnné obiloviny, luštěniny), tak zeleninu (mrkev, zelí, cibuli) , vlákninu, ovoce, doplňky a odkyselovací koupele.

Některým lidem pomůže k vynechání sladkého zařazení koktejlu do stravy, je to sice sladké jídlo, ale má v sobě všechny pro nás potřebné živiny, takže může vyrovnat kdejaké deficity.

Někteří lidé, kteří se mnou hubnou využívají i bicom harmonizace, dají se díky nim podpořit oslabené části našich těl. Nyní zkoušíme s pár ženami aplikovat bicom programy na eliminaci chuťi na sladké. Vidíme částečné utlumení chuťi na sladké. 

To víte, že jsme viděla mnoho návodů jak se sladkým a jinými závislostmi skoncovat, ale ze své zkušenosti vím, že se to jednodušeji řekne než udělá. Sice jsem se tu rozepsala o sladkém, jelikož s ním mám svou osobní zkušenost, ale podobně to můžete udělat sami pro sebe s dalšími navícnostmi.

Jak na další navícnosti?

Uvědomte si co je na nich "špatné", jaké je škodlivé množství. Pro jakou část vašeho těla mohou být zatěžující? Jaké kompenzační mechanizmy a podporu(čaje a jiné byliny, energetickou podporu, mentální podporu, vitamíny, zdravá jídla) můžete svému tělu poskytnout. Naše těla jsou velice moudrá a mnohokrát se mi ukázalo, že většinou máme víc než jednu šanci.
I zde se hodí připomenou moji oblíbenou větu "Málokdy je úplně pozdě." A věřím, že naše snaha o větší vyváženost, pestrost, zdravost se počítá.

Abychom se vyhli nepotřebným svodům, radím odstranit, nebo každopádně omezit doma výskyt "navícností", mezi které počítám například: cukrovinky, chipsy, slazené nápoje, džusy, zmrzliny, alkohol...  

Situace by byla ideální, když bste si své nové stravovací návyky osvojily, zapadly do vašeho životního stylu a nemuseli byste o nich příliš přemýšlet. Většina z nás však nežijeme v ideálním světě, tak si nechte prostor, mějte se sebou trpělivost a postupujte jak to půjde. Někomu to jde jednodušeji, u někoho je proces změny rozložený do více fází. Nelamte nad sebou hůl při první, nebo pátém selhání. Je skvělé že si čtete mé stránky, přemýšlíte o tom co tu píši a každá vaše iniciativa je bod pro Vás. Když mě napadl koncept Akademie změny, tak mi došlo, že jsme od roku 1992 trávila několik let každou sobotu na školeních, na začátku jako posluchač, později jako přednášející a v další fázi jako ten který učí další tyto přednášky vést. A právě to, někdy až nudné, opakování mi pomáhalo si věci uvědomovat, zažívat, osvojovat. Je tolik lidí, kteří mají načtené desítky knih, stovky článků o výživě ale nežijí to. Možná protože toho všeho bylo moc, někdy i rozporuplného. 

Ilustrační fota:
Už jako děti mnozí sahají po sladkém a táhne se to s námi do dospělosti.

Navícnosti v tekuté podobě

Jaké množství je to správné, dokážete si říct:"Dost?"

Udělejte si sami pro sebe

Zamyslete se nad tématem nakupování a vzpomeňte si na mě při Vašem příštím nákupu.

Pokud víte, že nakupujete víc, než potřebujete, nebo z druhé strany míváte doma nedostatek surovin, ze kterých můžete vytvořit smysluplnéé jídlo, tak je vhodné si nějakou dobu psát nákupní seznamy.

Otázky k zamyšlení:

Co máte doma, co jíte rádi, co umíte připravit a hodí se do vašeho současného záměru?
Co nemáte, neznáte a můžete vyzkoušíte?
Co bude vhodné do vašich domácích zásob a jídelníčku doplnit a co eliminovat.

Věří, že úpravou životosprávy jednak dáváme našim tělům živiny, které potřebují pro své fungování a zároveň i posíláme signály, že nám na nich záleží.