Co máte v pitném režimu?
PITNÝ REŽIM – hydratace
-
Je důležité pravidelně přijímat dostatečné množství tekutin, abychom doplnili ztráty, ke kterým dochází pocením, močením a dýcháním.
-
Pokud máme pitný režim v pořádku, jsme výkonnější, cítíme se zdravější a máme více energie.
Mnoho lidí, se kterými si povídám, má v pitném režimu "rezervy", ještě stále jed dost lidí, kteří málo pijí a je i dost takových, kteří v rámci konzumace tektin přimou zbytečně mnoho kaloríí, které nedokážou spálit. Nicméně oproti roku 1992, kdy jsem svoji poradenskou praxi začínala se situace výrazně zlepšila.
Nejlepší tekutinou pitného režimu je voda, která nám průběžně napomáhá tělo pročišťovat. A krásné přirovnání, které v této souvislosti ráda používám, když lidé nad vodou ohrnují nos je: "A vyprali byste si prádlo, nebo vytřeli podlahu sladkou limonádou? "
Mám štěstí, že mi voda chutná, pro někoho je potřeba si ji trochu ochutit, třeba trochu máty, nakrájeným ovocem, citrónem ....
Podle kondice a chutí člověka jsou vhodné i čaje, nejlépe neslazené. Osobně ráda doporučuji čaj Kukicha, který je používaný v makrobiotice a považuje se za zásadotvorný, meltu a někdy podle stavu člověka ledvinové, jaterní čaje a jiné bylinkové čaje. Na podporu hubnutí čajovinovou směs Thermojetics.
Doporučené množství je z velké míry závislé na tělesné hmotnosti a zdravotním stavu. U zdravého člověka se standartní postavou můžeme počítat 0,4 deci vody na 10 kg váhy. V teplém prostředí a při sportování je možné toto množství navýšit.
V případě velké konzumace ovoce a šťavnatých pokrmů lze množství tekutin snížit.
U ovocných a zeleninových šťáv i když jsou 100% je vhodné všímat si jejich kalorické hodnoty. Z mého pohledu je lepší dát si jedno čerstvé jablko a pít vodu, než si dát třeba 2 deci jablečného džusu.
Mezi obecná doporučení patří vyhýbat se slazeným, karbonizovaným (syceným, bublinkovým) a alkoholickým nápojům. Jasně jednou za čas si člověk sem tam nějakou skleničku na chuť může dát, ale nemělo by to výt základem pitného režimu. To víte, že Dan na oslavách a v restauraci využije možnosti dát si třeba jahodové cappy, nebo Fantu, nebo colu, ale základ i jeho pitného režimu je voda. Já si sporadicky dám třeba tonik, nebo decku černého piva, ale v rámci roku by se ty příležitosti spočítali na prstech rukou, no možná i nohou dohromady.
Káva se nepočítá do pitného režimu.
Pokud jsme zdraví, tak v podstatě NIC není zakázané. U všeho záleží na vytvoření takové rovnováhy, která bude našemu tělu prospěšná a pro náš aktuální stav zvládnutelná. Prostě někdo má dobrý kořínek a projde mu mnohem větší "prasení", než tomu, kdo ho má nějakým způsobem oslabený.
Teče, ale má kalorie
Ráda bych Vás tu upozornila, na některé kalorické souvstažnosti. Vnímám, že mnoho lidí přijímá v nápojích nadbytečné kalorie a navíc si nepotřebně rozkolísává hladinu krevního cukru.
Jak jsou nápoje tekuté, člověk je mnohdy trochu podceňuje a lidé mívají tendenci je jaksi nezapočítávat do svého kalorického příjmu.
Uvedu sem 2 příklady rozložení kalorického příjmu potravy do 5ti jídel za den, u jídelníčků s doporučeným příjmem 6500 kJ a 7500 kJ. Jsou to poměrně časté hodnoty u žen, když chtějí hubnout. Pro muže a pro hodně aktivní ženy a velkým množstvím svalové hmoty by to mohlo nedostačovat. (Doporučený kalorický příjem je věc individuální, vychází z hodnoty bazálního metabolizmu - což je množství spotřebované energie na "chod" našeho organizmu v úplném klidu - dení příjem kalorií, by pod neměl být pod touto hodnotou. U doporučeného deního příjmu se hodnota daná bazálním metabolismem navyšuje o energii na trávení, pohyb, výkon profese a další aktivity ... )
6500 kJ 7500 kJ
snídaně 1625 kJ 1875 kJ
svačina 650 kJ 750 kJ
oběd 1950 kJ 2250 kJ
svačina 650 kJ 750 kJ
večeře 1625 kJ 1875 kJ
Tuto tabulku, jsem zde dala proto, abyste viděli, že takových 600 - 800 kJ může být pěkná svačinka, že 1600 kJ, může být snídaně, nebo večeře... Nyní zde uvedu kalorické hodnoty některých nápojů. Nemyslím si, že jejich přiměřená, nárazová konzumace je špatná. Nicméně pokud je máme pravidelně ve větším monožství ve svém jídelníčku, mohou nám v něěm dělat neplechu.
džus 100% 2 dc - 400 kJ
cola a podobné nápoje 2 dc - 360 kJ
mléko polotučné 2dc - 380 kJ
mléko plnotučné 2dc - 530 kJ
víno bílé suché 2 dc - 571 kJ
víno črvené suché 2 dc - 615 kJ
pivo světlý ležák 10 0,5 l - 800 kJ
pivo tmavé 10 0,5l - 1111 kJ