Změna je možná

Chci XYZ a co mám tedy jíst? Aneb přivítání v mé poradně

     S takovouto otázkou se na mě často obracejí lidé. Vnímám, že je dobré, když si lidé na začátku uvědomí, že jim vlastně jde o dosažení nějaké ZMĚNY. Změnu podle mých zkušeností často podpoří nová uvědomení a vyžaduje vybudování nových návyků. Jde tu i o přijetí zodpovědnosti za naše rozhodnutí a zároveň podpoření schopnosti mít se sebou trpělivost. Nemyslím si, že je nejdůležitější mít přesný jídelníček, bez kterého je člověk jako bez ruky. Je spíše důležité, naučit se přemýšlet o tom, co jíte, kolik toho jíte a co Vám to přináší, nebo způsobuje.

Pokud jste opravdu nastaveni a připraveni na změnu, bude pro Vás snazší vyvinout potřebné úsilí.

Ve své poradně vnímám, jak je každý člověk na jiné startovní čáře a tím pádem, každému trvá jinak dlouho, než se mu spojí různé souvislosti, než si osvojí upravené režimy tak, aby je mohl dodržovat dlouhodobě. Proto radím: „Vybavte se dostatečnou dávkou trpělivosti.“ Věřím, že to stojí za to. Jakmile se ve vás jednou zakoření myšlenka, že to všechno děláte pro sebe, jakmile pocítíte na vlastní kůži, že se díky změnám dostáváte do rovnováhy, že ožíváte, že hubnete (je-li to váš cíl), budete mít větší chuť pokračovat dál. Možná, že se časem spokojíte s dosaženými výsledky, nebo Vaše vůle poleví a zase sklouznete do starých kolejí. Co se dá dělat. Uvědomte si ale, že je nějaká cesta, na kterou se můžete vrátit. Nestyďte se za to, neobviňujte se ze selhání, nevyčítejte si, prostě se znova rozhodněte a hurá zpátky. Osobně jsem přesvědčená, že když přijde pravý čas a najdete správný způsob, můžete si udržovat rovnováhu dlouhodobě.

A co je to ten správný způsob?  

Osobně se tématice výživy, doplňků, zdravého vaření a poradenství při hubnutí věnuji přes 27 let. Dlouhodobě se také zajímám o nehmatatelné souvislosti mezi nebem a zemí. Rozhodně vím, že něco vím, ale určitě to není všechno. Jinak jsme svou práci vnímala když mi bylo 25 a jinak nyní před 50kou. Nemám jeden recept, který by byl univerzální, nicméně mám prostředky, se kterými dosahuji u sebe, a i mnoha dalších lidí změn.  

    Má úroveň pochopení způsobuje, že ke mně mnozí lidé pociťují důvěru a obracejí se o rady a používají produkty, nebo techniky se kterými mám dobré zkušenosti. Každý jsme jedinečný a potřebujeme být přesvědčeni, že to, co jíme a děláme, je v pořádku. A to, co je pro někoho vyložená pochoutka, může být pro někoho jiného odporný hnus, nebo to ani nemusí znát. Abych byla konkrétnější tak, jak jste na tom třeba s ústřicemi, se šneky, s bůčkem, s tatarským biftekem, s tempehem, s natem, s tofu, s pohankou, umeboškami s kustovnicí, s kefírem, s vodou, se zeleninou, s luštěninami…  Prostě spektrum, ze kterého si my lidé můžeme vybírat svou stravu, je široké, přeširoké a proti gustu žádný dišputát. Musíte jíst všechno? Nemusíte. Můžete jíst všechno? Nemusíte.

Hledáte-li změnu, je dobré naučit se vybírat si a najít si vyhovující – pravidelný režim. Z návyků, které máte, a z Vašeho jídelníčku se většinou dá vybrat zdravé jádro, a to se postupně obohacuje do pestrosti, která Vás uspokojí, dodá potřebné živiny a pomůže dosáhnout kondice, se kterou budete spokojeni. 


Pokud je vaším záměrem zhubnout, tak na sebe buďte přiměřeně přísní. Nemá smysl žádné sebemrskačství a nadbytečné výčitky svědomí, ale zase přílišná benevolence Vám nepomůže dosáhnout v dohledné době očekávaných výsledků.

Co používám, je vždy kombinace nějaké teorie, praxe, ke kterým se přidává faktor "možnosti každodenního života". Někdo má směny, někdo je v práci na cestách, někdo má možnost si jídlo ohřát, někdo chodí do jídelny, nebo restaurace… Vycházím i z toho, že já sama nejsem robot, nejsem dokonalá, a tak s tím počítám i u lidí, kteří se na mě obrátí. Nicméně mojí motivací je cítit se dobře, "co nejdéle vydržet v kondici" a mít dobrý pocit z toho, jak se chovám ke svému tělu.

    Ať se chcete ubírat jakýmkoliv směrem, tak je dobré si uvědomit, že jsou určité zákonitosti, které platí pro nás všechny. Například zákon příjmu a výdeje energie. Prostě když dlouhodobě přijímáte více energie, než vydáváte, ta nadbytečná se někde uloží. A je jedno, jestli jste se vykrmili z BIO potravin ze zdravé výživy, z čokolád, z domácích buchet, nebo ze salámů a chipsů ze supermarketu. Dnes je už dost dobře známo, že nadváha není pouze estetickou záležitostí, že přináší zvýšená zdravotní rizika. A abych nebyla jednostranná, tak pokud dlouhodobě vydáváte více energie, než přijímáte, někde se ten deficit projeví a může to být únava, slabost, případně i další fyzické problémy. U lidí s nadváhou může dlouhodobým hladověním dojít k tak zvanému zpomalení metabolizmu, nutriční podvýživě. Pak může být nastartování procesu hubnutí náročnější, ne však nemožné.

     Jistě, můžete říct, že určité procento lidí má nadváhu, protože je výrazně ovlivňují různé zdravotní dysbalance typu nesprávná funkce štítné žlázy a jiné hormonálních poruchy, oslabení jater a jeho schopností metabolizovat tuky, k něčemu můžou být dědičné dispozice. Nejsou ale právě takovéto stavy dobrým důvodem se o sebe více starat a lépe volit to, co do už tak oslabeného systému dáme jako „palivo“?

Asi se také shodneme na tom, že kromě odpovídajícího energetického příjmu je potřebné dosahovat v jídelníčku vyváženosti živin. V této otázce je již často u mnoha lidí patřičný zmatek. Všude se to hemží termíny jako makroživiny, mikroživiny, zdravé a nezdravé tuky, sacharidy, pitný režim, proteiny, karbohydráty, fruktóza, rychlé a pomalé cukry, bílkoviny, superpotraviny, vláknina, lipidy… A když k tomu přidáme otázky jako glykemický index, glykemická nálož, konzervanty, co upravit, když se sportuje, kolik sportovat, tak je toho na jednoho laika docela dost.

Ne že bychom se těmito tématy nezabývali v biologii ve škole, ale sami si zhodnoťte, co pod jednotlivými termíny máte uložené. Sama za sebe jsem měla dost dlouho zmatek a vidím, s jakými kombinacemi potravin přicházejí klienti. Pokud sami také trochu tápete, můžete si v poradně přečíst příspěvek "Výživa, teoretický základ"

Pokud se jedná o úpravy životosprávy, většinou v poradně řeším nevyrovnanost v živinách, nevyváženost jednotlivých jídel v průběhu dne – nepravidelnost, vynechávání jídel, často přebytky v sacharidech a tucích, nedostatek vlákniny. Kvalitu pitného režimu. Pojídání ve stresových situacích.

Někdy se „rozhýbáváme“ zpomalený metabolizmus. Každopádně je důležité uvědomit si, že se učíme novým návykům. A že je důležité tomu dát potřebný čas, než se nám zautomatizují.

Pokud Vás ZMĚNA láká, vnímáte, že by se Vám hodila, můžete pokračovat do následujícího článku. https://www.akademiezmeny.cz/poradna/co-se-svym-jidelnickem/191